Hamburgi     schrony czy zasypane tunele?
Wyjazd: 2008-11-16  
     Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zarośla rosnące obok gruntowej drogi, prowadzącej od annogórskiego amfiteatru do Zdzieszowic, kryją kolejną lokalną ciekawostkę. Pierwszym sygnałem dla mnie, o istnieniu takowego obiektu w okolicy, było zdjęcie murowanego wejścia, umieszczone na stronie Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny. Niestety, fotografia niewiele mówiła o lokalizacji, dlatego temat Hamburgów trafił do szuflady na dłuższą chwilę...

Na temat tuneli natknąłem się ponownie, pewien czas później - tym razem na forum Odkrywcy, gdzie na tyle precyzyjnie opisano ich ulokowanie, że wystarczył godzinny, jesienny spacer i uważne rozglądanie się by osiągnąć cel.

Co ciekawe, na miejscu od ręki rozwiązała się zagadka nietypowej nazwy tego miejsca. Najprawdopodobniej przyjęła się od odręcznego napisu znajdującego się nad jednym z wejść - "Hamburg".

Jak wspomnieli koledzy na forum, Hamburgi są najprawdopodbniej schronami przeciwlotniczymi wybudowanymi w 1943r dla pracowników zakładów w Zdzieszowicach.

Obecnie miejsce przewidziano jako stanowisko dla nietoperzy jednak w trakcie odwiedzin żadnego nie zastaliśmy.

Niektórzy twierdzą, że miejsce nie kryje żadnych tajemnic. Pytanie tylko skąd tam tyle piachu, którego z roku na rok ubywa?
Słowa kluczowe: Góra Świętej Anny , Opolskie , fortyfikacje .
2337 odsłon(y)

  Mapa


Skróty Mapa  
Galeria
Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć.


   Przez świat Po kraju okolice Opola Hamburgi

© 2009-2020 tboniasty