Świetlny szlak     śladami niemieckich latarnii lotniczych
Wyjazd: 2013-06-30  
  Przeglądając ostatnio okolicę na mapie Panoramio, natrafiłem na zdjęcia ciekawego obiektu. Na północy-wschód od Dolnej, na wzniesieniu zlokalizowana jest latarnia lotnicza (Haupstreckenfeuer Niederkirsch), która była jedną z latarni wyznaczających główną trasę lotniczą między Berlinem, a Gliwicami.Skąd w ogóle pomysł na takowe urządzenie? By odpowiedzieć na takie pytanie trzeba cofnąć się trochę w czasie. W połowie lat dwudziestych XX wieku, została założona przez Niemców Deutsche Lufthansa, która zajęła się przewozami pasażerskimi oraz towarowymi. Linia Berlin - Gleiwitz musiała cieszyć się dużym powodzeniem dlatego zapewne postanowiono uruchomić dodatkowe loty nocne.

Radiolokacja była w tym czasie dopiero na początkowym etapie rozwoju i elektroniczne pomoce nawigacyjne były pilotom niedostępne. Jedynie większe lotniska miały aparaty radiotelegraficzne, które przekazywały informacje alfabetem Morse’a. Piloci musieli znać ponad dwieście kombinacji haseł, które informowały o pogodzie, sile, wiatru, kierunku lądowania, itp. W czasie lotu na trasie liczyli głównie na swój wzrok i doświadczenie.

W celu poprawy bezpieczeństwa ludzi i maszyn podjęto decyzję o budowie systemu, który miał pomóc w trudnej nocnej nawigacji. Ustawione co 25 – 30 kilometrów latarnie lotnicze, zapalane o określonej porze, tworzyły świetlny szlak prowadzący pilotów z lotniska na lotnisko. W wyniku rozwoju radiolokacji i natężenia ruchu lotniczego wieże zaczęły tracić na znaczeniu, część popadła w ruinę, po innych pozostały fundamenty, a ta zachowała się w wyjątkowo świetnym stanie.

Latarnia lotnicza w Dolnej jest konstrukcją metalową wzniesioną na betonowym fundamencie. Na szczycie kratownicowej wieży, jest (był - adnotacja z 2023) zamontowany obrotowy, zasilany elektrycznie reflektor. Wg kolegi Aegis (od ktorego dowiedziałem się o tym miejscu oraz częściowo wykorzystałem opis, za co serdecznie dziękuję), producentem tego reflektora była firma Pintsch.W trakcie wizyty na opolskiej Malinie, przy ulicy Miodowej natrafiliśmy jedynie na fundament po latarnii. Co charakterystyczne, podobnie jak w Dolnej, wieżę ustawiono na najwyższym punkcie w bliższej okolicy.Według informacji jednego z miejscowych, dotrwała ona do nowego wieku i została rozebrana. Dzięki fotografiom udostępnionym przez CoVoXa (z tego miejsca chciałem podziękować), łatwo zauważyć, że miejsce to było aktrakcyjnym miejscem do zabaw :-)Słowa kluczowe: Dolna , Góra Świętej Anny , Malina , Opole , Opolskie , latarnia lotnicza .